Minden magánorvosnak  szíve-joga eldönteni hol, melyik rendelőben látja el pácienseit, hol rendezi be magánrendelőjét.  Mégis. Párkányban a rendszerváltozást követő 25 éveben, egészen mostanáig megmaradt a súlyponti egészségügyi járóbeteg-ellátás, pácienseiket az orvosok néhány apró kivételtől eltekintve az egyetlen, nemrégen felújított rendelőintézetben látták el. Más városokkal ellentétben, ahol a múltban a páciensek számára szinte áttekinthetetlenné vált a helyzet, mert számos rendelőintézet létesült, gombamód megszaporodtak a családi házakban megnyitott magánrendelők a város különböző pontjain, Párkányban a páciensek döntő többsége egyetlen, megszokott helyére járt orvoshoz, a Poliklinikára.

rendelő.jpgAzért írok erről múlt időben, mert a központosított járóbeteg-ellátás Párkányban megszűnt, a rendelőintézetből 8 orvos eltávozott. Köztük körzeti, általános orvosok és szakorvosok, akik az újonnan átadott kis rendelőintézetbe távoztak. Más városokhoz hasonlóan tehát Párkányban is megbomlott az egység, a pácienseknek alkalmazkodniuk kell az új helyzethez. Sokak számára romolhat az egészségügyi ellátás hozzáférhetősége, hiszen családi orvosuk az új rendelőintézetbe költözött, szakorvosuk maradt a központi rendelőintézetben, vagy fordítva. Miközben a két épület közötti távolság több, mint egy kilométer. Sőt, a központi rendelőintézetben maradt a röntgen, a laboratórium, a műveseállomás és egy sor más diagnosztikai lehetőség. Esetenként a páciensnek, ha ragaszkodik eddigi orvosához naponta több ízben is meg kell majd tennie a két intézmény közötti távolságot. Az új intézmény a legrégebbi lakótelep közepén helyezkedik el, aránylag gyenge logisztikai háttérbázissal (parkolóhelyek, autóbuszmegálló hiánya). A páciensek egy része számára egyáltalán nem lesz irigylésre méltó az újonnan kialakult helyzet. Felmerül a kérdés, hogy a körzeti építésügyi hivatal miért adott engedélyt az új, kis rendelőintézet megépítésére, ha tudta, megbomlik ezzel az egészségügyi ellátás kényelmes, központosított jellege? Az építésügyi hivatal fenntartói a régió önkormányzatai, a hivatal átruházott állami hatáskörben végzi tevékenységét. Igazán meg kellett volna fontolni, hogy vajon a régió lakossága érdekében, vagy szűk csoportérdek miatt történt az új rendelőintézet megépítése, az építési engedély megítélése.

           A központi rendelőintézet fenntartója immár több, mint tíz éve a Nyitra Megyei Önkormányzat. Épületén 2007-ben terjedelmes korszerűsítést hajtottak végre, európai uniós forrásokból. Kívül-belül megújult, megszépült az épület. Le kell szögezni, hogy egyáltalán nem a fenntartó, a körzet megyei képviselőinek vagy a rendelőintézet igazgatójának érdekében történt az orvosok egy részének eltávozása a másik intézménybe. A páciensek érdekében meg végképp nem. Hiszen az elmúlt több, mint egy évtized alatt sikerült megőrizni a rendelőintézet közintézmény jellegét, ellenálltunk mindenféle kísérletnek a magánosítására. Megakadályoztuk az intézmény bérbeadását, kiszervezését a megye hatásköréből. Nem is volt soha indokolt az efféle lépés, hiszen az igazgató máig gazdaságosan üzemeltette, nem termelt veszteséget. Az egészségügyben ez már önmagában is figyelemre méltó.

          Remélhető, hogy a jövőben is ez így marad, hiszen az eltávozó orvosok után kialakult űrt be kell pótolni. A rendelőintézet igazgatója tudatosítja feladatát, hogy az eltávozók helyébe új orvosokat szerződtessen, ez pedig nagyban az egészségügyi biztosítók hozzáállásától függ. A jövőbe vetett ezirányú bizalmunkat erősíti, hogy az orvosok elhalálozását követően vannak betöltetlen szakorvosi rendelők és megszűnhet néhány szakorvos máig tartó monopolhelyzete a városban. Az üres szakorvosi rendelő és a választási lehetőség hiánya máig sújtja a párkányiakat és a környékbelieket.  Amennyiben így sem telik meg a központi rendelőintézet, akkor elfekvő részleg vagy egynapos sebészet megnyitása is felmerülhet, kizárólag a rendelőintézet égisze alatt, nem magánérdek érvényesítésével. A rendelőintézetet meg kell tartani megyei közintézménynek, ez a páciensek, de az érintettek, a megyei képviselők érdeke is. Minden mendemonda ellenére. Arról pedig mi, megyei képviselők nem tehetünk, hogy a rendelőintézetből nyolc orvos eltávozott, megbomlott ezzel az egészségügyi ellátás kényelmes, központosított jellege. A jelek szerint a távozó orvosokat döntésükben a pácienseik érdeke nem befolyásolta, a páciensek jelentős részének nagy bánatára. A kialakult helyzet, az ingázás kényszere sokak számára megalázó lesz. 

Farkas Iván, Nyitra megyei képviselő

Szerző: farkasivan  2014.07.10. 21:31 1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://farkasivan.blog.hu/api/trackback/id/tr856498255

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

barkaba 2014.07.11. 10:21:56

Közép-Európában egyre rosszabb az EÜ ellátás. Én nyolc órai várakozás után (aminek a lehetőségére több mint egy hónapot vártam, persze felajánlották pénzért a maszek ellátást, de én azt mondtam hogy havi több mint százezer TB után, nem akarok még fizetni is, mert akkor minek fizetem a TB-t)eljöttem mert azt mondták, hogy most a táppénzesek jönnek, aki egy fél órája voltak ott, azt mondtam, rohadjatok meg.

Ez egy fél évbe volt, azóta már el is múlt a teniszkönyököm. Mondjuk súlyosabb eseteknél legfeljebb megdöglök, negyven évi befizetés és nulla táppénz és kezelés után. Vegyék be!
süti beállítások módosítása