Hungarikum 1.jpg            A  Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) Gazdaságfejlesztési és Önkormányzati Szakbizottsága a minap lezajlott utolsó tanácskozásán foglalkozott a külhoni magyarság értéktárába történő felvételhez benyújtott javaslatokkal. Első ízben a vonatokozó törvények elfogadását követően. A jogszabályok értelmében a szakbizottság tagja tehet javaslatokat, önmaga nevében ill. más magánszemély, közösség vagy szervezet felkérésére és javaslatára.  Amennyiben a szakbizottság elfogadja azokat, továbbítja a Vidékfejlesztési Minisztáriumba (VM), ahol az illetékesek végérvényesen döntenek arról, hogy a javaslat Hungarikummá válhat-e, vagy sem.

             Az első javaslattétel tehát megtörtént, kezdeményezésemre vagy más szervezet kezdeményezését továbbítva a szakbizottság tagjaként a következő hat javaslatot nyújtottam be: Kurtaszoknyás falvak népviselete és hagyományőrzése, Deáki Római Katolikus Templom, a Bényi Rotunda és a Kéttornyú Templom, a Kőtés, a Pozsonyi kifli és a Paprikás kattancs. A VM hamarosan dönt arról, hogy a javasolt épületek, kulturális örökség és a hagyományos ételek Hunagarikumokká válhatnak-e.

Hungarikum 4.jpeg            A javaslattétel benyújtása és fogadása folyamatos, várjuk tehát a további javaslatokat. Magánszemélyektől, közösségektől és szervezetektől egyaránt. Az alábbi témakörökben az MKP központi irodájába (811 05 BA, Čajakova 8), vagy személyesen hozzám (farkasivan@mkp.sk) ill. Őry Péternek, az MKP önkormányzati alelnökének (orypeter@mkp.sk) címezve, akivel ketten képviseljük a felvidéki magyarságot valamint az MKP-t a MÁÉRT Gazdaságfejlesztési és Önkormányzati Szakbizottságában.

A nemzeti érték szakterületenkénti kategóriák szerinti besorolása:

-       agrár- és élelmiszergazdaság

-       egészség és életmód

-       épített környezet

-       ipari és műszaki megoldások

-       kulturális örökség

-       sport

-       természeti környezet

-       turizmus és vendéglátás

            A beérkező javaslatokat első körben a szakbizottság következő ülésén hagyjuk jóvá, amely feltehetőleg jövő tavasszal kerül megrendezésre. A szakbizottság ugyanis félévenként szokott tanácskozni.

            Joggal kérdezhetné bárki, miben segíthet itt, Szlovákiában az, ha Hungarikummá válik egy-egy vendéglátóipari egység, épített környezet vagy kulturális örökség. Egyrészt a cím hivatalosan kifejezi kötődését a magyar kultúrához, hagyományokhoz és történelemhez. Másrészt a címnek köszönhetően szélesebb körben is bekerül a köztudatba, hiszen a vonatkozó jogszabályok elfogadása óta hatalmas mediális érdeklődés mutatkozott a Hunagarikumok iránt. Ennek következménye pedig az emberek fokozott érdeklődése. Harmadsorban a vidéki turizmusban és vendéglátásban megnőhet iránta a kiváncsiság, az érdeklődés, hiszen a Hungarikumok listája iránt fokozott érdeklődést tanúsít a szakma, a vendéglátóipar. Hordozója számára a cím újabb, eddig nem tapasztalt  lehetőségeket nyithat.

Szerző: farkasivan  2013.10.14. 18:09 Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://farkasivan.blog.hu/api/trackback/id/tr105568345

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása