Májusban négyezerrel csökkent a munkanélküliek száma. Ami önmagában örvendetes, mert enyhült a munkanélküliség. Azonban lévén, hogy tavasz közepéről van szó tragikus is egyben, mert csupán ennyivel csökkent a lesújtó adat. Egészítsük ki sebtében azzal, hogy májusban a statisztikai adatok alapján összesen 385 ezren voltak munka nélkül, ám ezzel egyidőben 5 ezer munkahelyet kínáltak a munkáltatók. Ez az utóbbi adat szemlélteti igazán a válság mélységét Szlovákiában. Azt is jelzi egyúttal, hogy a kormány továbbra is képtelen megbírkózni a számára is kínos helyzettel. A másik lesújtó körülmény, hogy a munkanélküliek fele hosszabb távon, több éve képtelen munkához jutni, tartósan munkanélküli. Az utóbbi évektől eltérően idén történt meg először, hogy a tavasz beköszöntével jelentősen nem növekedett meg a foglalkoztatottság.
Hol történt a hiba? Mindenekelőtt a kormány képtelen felvázolni a belföldi és a külföldi (egy kivételtől, a Continentaltól eltekintve) beruházók számára olyan feltételeket, hogy azok éppen Szlovákiában telepedjenek le, itt hozzák létre a munkahelyek százait, ezreit. Másodsorban (ezt számtalanszor hangoztattuk már) a tavaly őszi szerencsétlen kormányzati intézkedések blokkolják a munkahelyek létrehozását, miattuk tömegesen szüntetik meg a megállapodás alapján végzők munkahelyeit, kis- és közepes vállalkozókat riasztanak el innen, hogy a szomszédos országokban érvényesüljenek. Harmadsorban a megállapodás alapján dolgozók esetében felesleges volt azok számára megnövelni a járulékterheket, akik idénymunkát vállalnak. Egyrészt a csökkenni nem akaró tavaszi munkanélküliség jelzi, az intézkedés következtében mennyire kevés idénymunkát kínálnak. Másrészt a járulékbefizetés kibővítését megsínyli a mezőgazdaság, a zöldség- és gyümölcstermesztés valamint a szőlészet. Emiatt a járuléktehek idénymunkákra való kiterjesztése alaposan lerontja a hazai élelmiszerek konkurenciaképességét, térnyerését az élelmiszerpiacon és az áruházláncokban. A kormányzat intézkedéseiben az a döbbenetes, hogy eközben a hazai élelmiszerekből való önellátás évről évre csökken, az intézkedések következtében pedig a csökkenés felgyorsul.
Végezetül megállapíthatjuk, hogy a kormányzati konszolidációs intézkedések egy része alaposan célt tévesztett. Amit el akart a kormány érni a réven, azt elveszíti a vámon. Lényegesen kevesebb idénymunkát kínálnak az idén, mint a korábbi években, kevesen vannak tehát azok, akik után befizetik a megnövelt járulékokat. Az egyéb kedvezőtlen következmények is jelentősek, főleg a hazi élelmiszerek további erőteljes pozícióvesztése. Az MKP nevében javasoljuk, hogy a kormány értékelje át az idénymunkák járulékterheit, térjen vissza a tavalyi gyakorlathoz. A temérdek hiányzó vagy időközben megszüntetett munkahley után úgysem tudja beszedni a jelentősen megnövelt járulékokat.