A Magyarországgal szemben 2004 óta tartó túlzottdeficit-eljárás megszűnt,  ezzel megszűntették a vele szemben alkalmazott brüsszeli pénzügyi szankciókat. Az Európai Bizottság mégis kedvezően döntött, elismerte ezzel Magyarország három éve tartó erőfeszítéseit makrogazdasági egyensúlyának elérésére, törekvéseit a maastrichti konvergenciakritériumok betartására. Államhzátartási hiányát második éve 3 százalékos szint alatt tartotta, tavaly 1,9 százalékponttal túlteljesítette a hiánycélt. Mára már egyetlen, igaz az egyik legfontosabb adat, a gazdasági növekedés elérésére öszpontosíthat Magyarország.

gazd növekedés 2.jpgEzzel szemben Szlovákiában éppen 2004-ben indult erőteljes növekedésnek az ország gazdasága, a csúcson járás eltartott egészen 2008-ig. Ebben az időszakban Szlovákia vígan teljesítette a maastrichti konvergenciakritériumokat, ezen belül az államháztartás hiányát rendre az össztermék 3 százaléka alatt tartotta. A folyamat koronázása az euró bevezetése lett a 2009. év kezdetén. A gazdasági válság beköszönésével megtorpant Szlovákia gazdasága, tarthatatlanná vált a hiánycél, majd az Európai Bizottság Szlovákiára is kiterjesztette a túlzottdeficit-eljárást. Május végén Magyarországgal ellentétben Szlovákiát nem mentette fel az eljárás alól, hiszen Szlovákia 2009 óta képtelen tartani a 3 százalékos hiánycélt. Ennek semmiképpen sem örülhetünk, mert az eljárás szankciókkal jár (közvetve mindannyiunk pénztárcája kárára), ám pozitív makrogazdasági oldala, hogy az országot mérsékelt költekezésre sarkallja.

Megállapíthatjuk, hogy Brüsszel ítélete igazságos, egyben ésszerű következménye a két ország gazdasága eddigi alakulásának és a jövőbe vetett bizalom (bizalmatlanság) megnyilvánulása. Szlovákia esetében a minap a Nemzetközi Valutaalap leértékelte az idei évre várható gazdasági növekedést 1,4 százalékról 0,6 százalékra. Elég drasztikus csökkenés ez, emellett továbbra is fenntartom februári és márciusi előrejelzésemet, mely szerint  2013 második félévében Szlovákia gazdasága recesszióba csúszhat. Az sem biztos, hogy ebben az évben teljesíti a hiánycélt az össztermék 3 százaléka alatt.

A brüsszeli döntés arról is szólt, hogy Fico kormánya hiába kapott eddig sohasem tapasztalt társadalmi támogatottságot, egyedül dönthet majdnem mindenről, mégis képtelen megbírkózni a gazdasági, szociális jellegű kihívásokkal,  képtelen egyensúlyban tartani az államháztartást. A brüsszeli döntés másfajta értelmezése szerint általánossá vált a kettős mérce, csupán annak jellege változott meg.  Eddig Magyarországgal szemben alkalmaztak kettős mércét (negatív előjellel), a legutolsó döntés szerint pedig pozitív jellegű kettős mércét alkalmaznak Franciaország, Spanyolország, Portugália, Hollandia (!), Lengyelország és Szlovánia esetében. Nekik az eddigiektől lassúbb tempóban kell lefaragniuk az államháztartásuk hiányát, mint a többieknek. Ezt a döntést pedig jogosan sérelmezheti például Szlovákia, a balti országok vagy éppen Belgium.

  Hollandia megjelenése a problémás országok között okozott némi meglepetést, hiszen a Benelux országok eddig példásan ellenáltak a válság viszontagságainak, ezidáig egyensúlyban tartották államháztartásukat. Sorra dőlnek be tehát a betonbiztos pillérek. Egyáltalán nem biztos az sem, hogy a mai korány ki tudja-e vezényelni Szlovákiát a túlzottdeficit-eljárás alól. Az év végén teljesíti-e a 3 százalékos hiánycélt? Semmi jelét nem látjuk ennek, a kormánycsomag következtében csökkennek az adóbevételek, a vállalkozók (adózók) odébbállnak, a munkanélküliség (ezzel a szociális kiadásokra nehezedő nyomás) számottevően nem csökken, alapvető, szerkezetátalakító reformoktól ódzkodik a kormány. Eközben tavaly kilenc százalékkal megnövelte a kormány az államadósságot.  Meddig lesz ez így tartható?  Bizonyára sokáig nem.

Szerző: farkasivan  2013.06.10. 19:52 Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://farkasivan.blog.hu/api/trackback/id/tr455354531

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása