A Nyitra Megyei Önkormányzat Hivatala ezidáig a megyei szlovák nagykoalíció befolyása alatt állt. A hivatalvezető, a főosztályvezetők és a dolgozók kiválasztásánál is a nagykoalíció politikusai bábáskodtak. Felelősségük emiatt a hivatal tevékenységét illetően elvitathatatlan.

Nitra.jpg        A megyei hivatal dolgozóinak hozzáállását és képességeit az Ipoly-hidak ágendája látványosan felülmúlta. Képtelenek voltak szakmailag megfelelni    a beruházások által támasztott kihívásoknak. Az elnyert, rendelkezésre álló 10 millió eurónyi uniós támogatást nem tudta felhasználni, az összeg nagy része más régióban csapódik le. Ám nemcsak az Ipoly-hidak területén vallottak csődöt.  A megye új székházának előkészületei is botrányosan végződtek. A közbeszerzési eljárásnál fény derült olyan visszaélésekre, amelyek következtében leváltották a megye fizetett állású alelnökét és lemondott a megyei hivatal igazgatója is. A közbeszerzést megszüntették, a hivatal új épületének beruházását meghatározatlan időre elhalasztották. A megyei hivatal pedig albérletbe költözött, amelyért hatalmas bérleti díjat fizet.

        A tehetetlenséget és a szakmai rátermettség hiányát tekintve azonban az előzőeket felülmúlja az a döbbenetes eset, amikor a megyei hivatal a megkívánt szakmai szinten képtelen volt lefolytatni a megyei fenntartású Érsekújvári Összevont Középiskola (korábbi ipariskola) épületbővítésének közbeszerzését.  Az ipariskola diáklétszáma a közelmúltban sikeresen alakult, a diáklétszám évről-évre örvendetesen nőtt. Az iskola veztősége kidolgozta az épületbővítés tervdokumentációját, megszerezte az építkezési engedélyt.  2007-ben az ipariskola 2,6 millió euro költségvetésű Európai uniós pályázatát Brüsszel eredményesen bírálta el. Azonban a közbeszerzés története 4 évig elhúzódott, a megyei hivatal egymást követő négy közbeszerzési eljárásban sem volt képes jogszerűen kiválasztani az épületbővítés kivitelezőjét. 2011-ben a beruházás végérvényesen meghiúsult,  ezzel az Érsekújvári járásba irányuló 2,6 milliós támogatás célt tévesztett, feltehetően más régióban, más beruházásban ölt(ött) formát.

         A leírt esetek azt bizonyítják, hogy a Nyitra Megyei Önkormányzat Hivatala a hamarosan befejeződő harmadik választási időszakban nem állt feladata magaslatán. Szlovákia nyolc megyéje közül a legkevesebb uniós forrást hasznosította, a beruházások összegét tekintve szintén a sor legvégén kullog. Közútjai burkolatfelújításának ütemét ha nem gyorsítja fel, folytatva az eddigi ütemet 154 évre lesz szükség a 2.200 kilométernyi megyei út felújítására. Ilyen körülmények között dicsekszik a megye elnöke azzal, hogy jelentős töblettel zárta a tavalyi gazdasági év zárszámadását. Az eddigi teljesítményétől sokkal többre lesz szükség, a jövőben sokkal magasabb szakmai szinten kell az elvárásoknak megfelelnie. Novemberben kiderül, hogy  megújulhat-e a hivatal, avagy minden marad a régiben. A megyei választások erre is választ adnak. Amennyiben a novemberi választások eredménye az eddigieknél erősebb képviseletet biztosít a Magyar Közösség Pártjának, a közös elnökjelölt, Tomáš Galbavý megválasztásával akár kormányzó pozícióba juthat, ennek következtében alapvetően megváltozhat a megyei hivatal hozzáállása a megye déli felében felmerülő problémék megoldásához, a megye déli felében megvalósítható fejlesztésekhez, beruházásokhoz. Mindez november 9-én, esetleg november 23-án fog eldőlni s a választók akaratától függ.

Szerző: farkasivan  2013.10.26. 08:39 Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://farkasivan.blog.hu/api/trackback/id/tr865599890

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása